Młodzieżowy Klub Sportowy „Zaborze”

ul. Wyciska 6
41-800 Zabrze

tel.: 32 376-42-10
Trenerzy
tel.: 32 376-42-12

Admin email: e-mail
Historia Klubu cz. 1

Historia do 1945 roku

SC Preussen Hindenburg

Pierwszy mecz zespołu tego klubu to wygrana 14:3 z Victorią Zaborze. Pierwszy, odnotowany przez prasę sukces zaborzan to zwycięstwo nad wyżej wtedy notowaną Teutonią Gleiwitz. Znany jest skład Preussen z 1912 roku- podpisane zdjęcie drużyny z tego właśnie okresu zamieścił z okazji 25 lecia klubu dziennik "Oberschlesische Volksstimme". Wiadomo więc,że piłkarscy pionierzy z Zaborza nosili nazwiska: Josef Witetzki, Hans Cieslik, Lepiorz, Schmidt, Sczesny, Larisch, Kurek (w latach 30. kierownik zespołu), Edward Wissianowski, Franz Wissianowski, Hans Suss, Wochnik oraz ówczesny działacz, a po latach skarbnik Roman Moritz. Klub rozwijał się dynamicznie. W 1913 roku miał 93 członków i trzy drużyny seniorów. W czasie I wojny światowej działalność sportowa zaczęła zanikać, a 14 żołnierzy- sportowców klubu, zginęło na wojennych frontach. Klub szybko się odrodził - pod nazwą Preussen w 1922 roku zdobył ostatni przed podziałem Górnego Śląska tytuł niemieckiego mistrza tego regionu. Rok później, czyli w 1923, Preussen liczył ponad pół tysiąca członków, miał 5 zespołów seniorów i 6 juniorów. Działały sekcje - lekkoatletyczna oraz piłki ręcznej kobiet i mężczyzn. Do Preussen przyłączono klub Sportfreunde. W sezonie 1927-28 piłkarze SC Preussen 1910 Zaborze zostali po raz pierwszy mistrzem niemieckie części Górnego Śląska. Grali wtedy w składzie: Skwara - Skiba, Kaczmarczyk - Lasotta, Kampa, Hanke - Czichon, Muschalik, Clements, Palluschinski, Paschek. Rok później, czyli w 1929, już z Lachmannem zamiast Czichonia i Menchenem zamiast Palluschinskiego - zaborzanie sięgneli po jeszcze większy sukces, zdobywając mistrzostwo Południowo - Wschodnich Niemiec (Süd-ostdeutschemeister).

strony:   2,   3,   4,   5,   6,   7